Błona śluzowa u seniorów wymaga szczególnej ochrony.

Suchość błon śluzowych w nosie i gardle to związany z wiekiem problem, który dotyka wielu seniorów. Z wiekiem pogarsza się nasz wzrok, słuch oraz sprawność mięśni. Zmniejsza się również poziom „nawilżenia” całego organizmu – z co najmniej kilku powodów…

U kobiet pierwszą „winną” jest menopauza, w trakcie której spadek poziomu estrogenów wywołuje zmiany w skórze – staje się ona mniej elastyczna, cieńsza, bardziej „papierowa”. Zmniejsza się wtedy również nawilżenie błon śluzowych, co skutkuje pojawieniem się uczucia suchości, np. w oczach, nosie czy gardle. W procesie starzenia stopniowo coraz gorzej pracują gruczoły produkujące ślinę (ślinianki), a zmniejszenie jej wydzielania oznacza, że gorzej nawilżana jest błona śluzowa jamy ustnej i gardła, która u seniorów staje się blada, cienka i atroficzna [1]. W procesie starzenia pojawić się może kserostomia, czyli suchość błony śluzowej jamy ustnej i gardła, którą odnotowuje się u 5,5-46% populacji (częściej występuje u kobiet i u osób starszych) [2]. Ślina odgrywa znaczącą rolę ochronną w jamie ustnej – zmniejszenie jej wydzielania zwiększa ryzyko m.in. chorób jamy ustnej i gardła, ułatwia także penetrację błony śluzowej przez wirusy.

Możliwe przyczyny kserostomii to m.in.:

  • zmiany w pracy ślinianek związane z procesem starzenia się organizmu
  • stosowanie leków (m.in. moczopędnych, przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych, obniżających ciśnienie krwi, antyhistaminowych, cytostatyków, antybiotyków – ok. 400 leków może powodować wystąpienie objawów kserostomii) [3]
  • stosowanie całkowitych protez zębowych
  • cukrzyca
  • nadczynność tarczycy
  • stres, stany lękowe i depresje
  • palenie tytoniu
  • alergie
  • niedobór witamin z grupy B

Szacuje się, że na kserostomię cierpi 25% osób, które ukończyły 65. rok życia.

Sucho także w nosie

Warto pamiętać, że u seniorów pojawiają się także dolegliwości na tle suchości błon śluzowych nosa, gdyż podczas starzenia się organizmu dochodzi do zmian również w jego obrębie. Obserwuje się m.in. wydłużenie czasu transportu śluzowo-rzęskowego i obniżenie częstotliwości uderzeń rzęsek nabłonka migawkowego, często pojawiają się nieżyty błony śluzowej nosa, związane ze zmianami zanikowymi w obrębie błony śluzowej nosa i z nieswoistą nadwrażliwością błony śluzowej nosa [4]. U osób starszych obserwuje się typowe zmiany związane z wiekiem, zachodzące w błonie śluzowej nosa pod postacią zaniku błony śluzowej, zaniku gruczołów śluzowych i osłabienia węchu. U seniorów w wieku podeszłym powodem zaniku błony śluzowej nosa mogą być zaburzenia hormonalne i metaboliczne. Pojawiają się także zmiany zanikowe w naczyniach krwionośnych, co może prowadzić do krwawień z nosa [4].

Dodatkowa ochrona (nie tylko) w pandemii

Problemy z wysychaniem i zanikaniem błon śluzowych nosa i jamy ustnej/gardła u seniorów niosą ze sobą jeszcze jedno ryzyko, istotne dla zdrowia zwłaszcza w okresie pandemii COVID-19. Przesuszona błona śluzowa ułatwia wirusom przenikanie przez śluzówkę nosa i jamy ustnej, co zwiększa ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę i COVID-19 – ich wirusy atakują górne drogi oddechowe i dostają się do naszego ciała przez nos i usta (wiodącą drogą jest nos).

Wsparciem dla seniorów będzie nowy wyrób medyczny Bloxin w postaci żeli w sprayu do nosa i jamy ustnej. Zapewnia dodatkową ochronę przed wirusami dzięki zawartości substancji, których działanie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. 

Są to:

  • hialuronian sodu
  • ektoina
  • karagenina

Substancje te powlekają komórki błony śluzowej dodatkową warstwą śluzu, przez co Bloxin wspiera barierowość błony śluzowej nosa i stanowi mechaniczną barierę przed wnikaniem do organizmu i namnażaniem się patogenów. Co istotne w przypadku seniorów, Bloxin także zapobiega wysychaniu błony śluzowej i jej podrażnieniom powodowanym przez czynniki środowiskowe, które mogą ułatwiać wirusom wnikanie do komórek i namnażanie.

 

Przypisy:

[1] Misztalski T.: Poradnik seniora http://www.zco-dg.pl/resources/upload/do%20pobrania/Poradnik%20Seniora.pdf

[2] Zielińska-Bliźniewska H., Olszewski J.: Przyczyny suchości błony śluzowej gardła. Medycyna po Dyplomie. 2019.09. 

[3] Skiba M., Kusa-Podkańska M., Wysokińska-Miszczuk J.: Wpływ stanu jamy ustnej na jakość życia osób w starszym wieku. Gerontologia Polska, tom 13, nr 4, 250–254 ISSN 1425–4956.

[4] Jurkiewicz D.: Najczęstsze problemy otolaryngologiczne u pacjentów w wieku podeszłym. Medycyna po Dyplomie 2011 (20); 11 (188): 92-96.

Pozostałe artykuły:

Informacje o wyrobach medycznych:

BLOXIN ŻEL DO NOSA W SPRAYU:
Podmiot prowadzący reklamę: USP Zdrowie sp. z o.o.
Producent: Laboratoire L'Ideal Parisien Sp. z o.o.

BLOXIN ŻEL DO JAMY USTNEJ W SPRAYU:
Podmiot prowadzący reklamę: USP Zdrowie sp. z o.o.
Producent: Laboratoire L'Ideal Parisien Sp. z o.o.

To jest wyrób medyczny. Używaj zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.